Terenska nastava – Veleposlanstvo SAD-a

U sklopu terenske nastave engleskog jezika učenici osmih razreda naše škole su u utorak 24. travnja  posjetili Veleposlanstvo SAD-a u Buzinu, u pratnji psihologinje škole Kristine Vujnović Malivuk i predmetne učiteljice Kristine Žganec.

Ovo je bila prilika da se naši učenici upoznaju s ustrojstvom i radom samog Veleposlanstva, ali i da doznaju zanimljivosti o životu diplomata u Republici Hrvatskoj.

Baš kao i svi posjetitelji Veleposlanstva, prije samog ulaska u zgradu i naši su učenici prošli sigurnosnu provjeru. Ovo im je bila prilika da se upoznaju sa spravama koje se koriste za takve preglede. Sigurnosna služba Veleposlanstva provjeru je odradila brzo i profesionalno.

Nakon ulaska u zgradu pozdravila nas je gospođa Marica Bahlen, direktorica Informacijskog centra Veleposlanstva. Ona nam je prezentirala rad Veleposlanstva i dala nam informacije o povijesti diplomatske misije u Hrvatskoj.

S učenicima se prvo sastala Wylita Bell, savjetnica za odnose s javnošću, koja im je rekla nešto o sebi i svojoj obitelji te životu u Hrvatskoj. Nakon kratkog predstavljanja, učenici su imali priliku postaviti pitanja gospođi Bell o svemu što ih zanima. Nakon početnog suzdržavanja, učenici su se ohrabrili i gospođi Bell postavili puno zanimljivih pitanja. Tako smo doznali koji dio Hrvatske joj je najljepši, koju hrvatsku hranu voli, kako se odlučila za rad u Veleposlanstvu i slično.

Druga osoba koja je pronašla vrijeme za susret s našim učenicima bio je Robert Mathers, vojni ataše Veleposlanika. Nakon kratkog predstavljanja, gospodin Mathers je s učenicima razgovarao o suradnji SAD-a i Hrvatske. Učenici su ponovno imali priliku postaviti pitanja, pa su tako doznali koja zaduženja ima vojni ataše, što gospodin Mathers misli o hrvatskoj vojsci, kada je prvi puta bio u Hrvatskoj i slično.

Nakon toga imali smo veliku čast da nas primi i s nama razgovara Douglas Jones, zamjenik Veleposlanika. U razgovoru s nama podijelio je svoje viđenje Hrvatske i naglasio kako SAD u Hrvatskoj vidi partnera i saveznika za buduće projekte. Isto tako, od njega smo doznali da je Veleposlanstvo SAD-a u Hrvatskoj traženo mjesto za rad među diplomatima i da svi žele doći raditi u našu zemlju. On to pripisuje činjenici da je Hrvatska prekrasna zemlja, a ljudi u njoj iskreni i prijateljski raspoloženi.

Radost i veliko zanimanje izazvao je posjet marinca koji je zadužen za osiguranje Veleposlanstva. Ovo je bila prilika da učenici pitaju sve što ih je zanimalo o radu marinaca, ali i da provjere istinitost svega onoga što gledaju u filmovima i vide u igricama, a uključuje marince. Mislim da smo se svi iznenadili kada smo doznali da on ima samo 22 godine i da mu je ovo već drugo Veleposlanstvo u kojem radi na osiguranju.

Nakon razgovora uslijedio je razgled same zgrade. Gospođa Bahlen nam je opisala zgradu te nas provela po dijelu unutrašnjosti. Ukratko nam je objasnila gdje se nalaze određene prostorije i što i kako ljudi tamo rade.

Posjet Veleposlanstvu bio je zanimljiv i poučan. Zgradu smo napustili puni pozitivnih dojmova i željom da se tamo ponovno vratimo.

Ovim putem želimo se zahvaliti svim zaposlenicima Veleposlanstva koji su nas primili i našli vrijeme kako bi nam približili rad Veleposlanstva, a posebno se zahvaljujemo gospođi Bahlen na gostoprimstvu i strpljenju koje je imala za sva naša pitanja.

Za više informacija o Veleposlanstvu SAD-a možete posjetiti:

ili

objavio: Kristina Žganec   datum: 26. 4. 2018.