Projektni dan u OŠ Novo Čiče

Osnovna škola Novo Čiče prošle je godine proglašena Eko školom!

U sklopu naših ekoloških aktivnosti i značajnih datuma koje obilježavamo (Dan planeta Zemlje, Svjetski dan voda, Međunarodni dan zaštite životinja…) drugu godinu zaredom održali smo i Projektni dan s brojnim eko i kreativnim aktivnostima i raznovrsnim radionicama kako bismo potakli svijest o zaštiti okoliša.

U nižim razredima reciklirajući stare kutije, kartonska pakiranja za mlijeko i papirnate ubruse, izrađivali smo šarene kućice za ptice, akvarije i vjetrenjače. Također, cijele godine skupljamo plastične čepove te smo ih sada prenamijenili za velike prekrasne ukrase u obliku cvijeća koje ćemo postaviti u naš vrt. Vrt nam je pak, i matične i područnih škola, uredila skupina malih vrtlara koji su danas posadili mladice i cvijeće kako bi okoliš oko naših škola bio što ljepši.
Učili smo i o zaštićenim biljkama i životinjama našeg zavičaja, a posebice o izumrlom govedu tur, te smo potaknuti novim znanjima napravili plakate s nama najzanimljivijim informacijama.
Održali smo prezentacije i pogledali kratke filmove o načinima zaštite i očuvanja okoliša, a praktičan rad učenika uključivao je plakate ili crteže vezane za zaštitu okoliša te eko-poruke.

Osim što smo naučili puno toga o našoj lijepoj zemlji, saznali smo i da smo dio jedne veće zajednice po imenu Europska unija stoga smo učili i crtali zastave zemalja članica te ih tražili na karti Europe.
Dio učenika uputio se u obližnji KUD Novo Čiče te se tamo održala glazbena radionica, druženje s domaćim životinjama i igra na otvorenom.

U višim razredima učenici su birali radionice po svojim interesima, a bilo je tu ponešto za svakoga.

Profesorice engleskog jezika održale su „English workshop – foreign langugage classroom makeover“. Kako bi učenicima i učiteljima boravak u učionici stranog jezika bio ugodan, učionicu su uljepšali oslikanim zidovima s motivima zemalja s engleskog i njemačkog govornog područja.

Književno/ekološko druženje održali su profesori hrvatskog jezika, knjižničarka i psihologinja, gdje smo spojili ljubav prema knjizi i prirodi u obliku dvostruke radionice: Izrađivali smo sapune s prirodnim bojama i mirisima dodavanjem kapi eteričnih ulja i začina za boju te izrađivali straničnike za knjige recikliranjem starih knjiga i papira.

Profesori informatike i tehničkog održali su radionicu izrade uporabnih tehničkih tvorevina; učenici su upotrebom modelarske strojne pile izrađivali tehničku tvorevinu od meke šperploče. Također, ponuđena je još jedna radionica, i to fotografije, gdje su učenici digitalnim fotoaparatom fotografirali na zadanu temu, a najbolje fotografije ćemo isprintati i izložiti u holu škole.

Sportsko rekreativno druženje bila je opcija za one koji su poželjeli urediti školsko dvorište i igralište (kao i radionica uređenja školskog vrta za malo starije) te sudjelovati u sportskim natjecanjima. Za dobar ugođaj prilikom proljetnih vrtnih radova pobrinuo se i školski orkestar.

Radionica „Buka i zaštita od buke“ vodila je profesorica fizike, a „Escape classroom“ organizirale su profesorice matematike i biologije.

Kreativna radionica izrade veselih futrola za mobitele u ugodnoj atmosferi omogućila je učenicima da od recikliranih i prirodnih materijala, poput tkanine, konca i šarenih gumbića stvore futrole za mobitele.

Projektni dan proletio je u zabavnom ozračju, a svi smo kući ponijeli neka nova znanja i dobre ideje.

Galeriju pogledajte ovdje.

objavio: Jelena Šaban Miler   datum: 30. 4. 2018.