Šalabahteri za nastavu na daljinu - materijali za učenike (1. dio)

Drage učenice i učenici,

vjerujemo da ste se uhodali i da se snalazite u nastavi na daljinu. Ipak, ako vam se ponekad dogodi da zapnete ili vam zatreba usmjerenja i pomoći, nadamo se da će vam poslužiti ovi "Šalabahteri".

Navedene materijale za više razrede osnovne škole i srednjoškolce sastavilo je Odgojno savjetovalište Centra za rehabilitaciju Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu, a u nastavku objavljujemo prva dva.

Zlatna pravila formalne komunikacije putem e-maila

Načinom komunikacije i u virtualnom okruženju pokazujemo svoj odnos prema
procesu učenja te osobi kojoj se obraćamo i s kojom surađujemo, ali time predstavljamo i sebe. Stoga, važno je kako to učiniti na primjereni način, u što će vas uputiti ovaj prilog.

O pamćenju i kako lakše zapamtiti nastavno gradivo

Informacije pamtimo na način da ih kodiramo tj. mijenjamo već u kratkoročnom pamćenju (primjerice, gradivo koje trebamo naučiti oblikujemo i organiziramo
da nam bude smisleno i logičkog slijeda jer time ga možemo lakše pronaći i pohraniti), održavamo ih tijekom vremena (koristeći ponavljanje sadržaja kojeg smo naučili) te pronalazimo pohranjene informacije u dugoročnom pamćenju kako bismo ih se mogli dosjetiti.
Unatoč uloženom trudu i angažmanu prilikom učenja nastavnog gradiva, u prvih nekoliko sati zaboravljamo veći dio tog sadržaja. No, isto tako, pad u količini
naučenog materijala sve je sporiji što više vremena prolazi. Neki od razloga zašto zaboravljamo odnose se na sami protok vremena (gubimo informacije ukoliko se one ne koriste ili ponavljaju), nemogućnost dosjećanja (zbog lošeg kodiranja ili organizacije naučenog), međusobnog ometanja sadržaja (koje se događa kod sličnog gradiva i kraće stanke između njihovog usvajanja) i dr.

objavio: Jelena Šaban Miler   datum: 28. 4. 2020.