Početak rada OŠ Novo Čiče

Radost, olakšanje i uzbuđenje, sve se to moglo očitati na licima djece, njihovih roditelja, djelatnika u prosvjeti, gradskih vjećnika, gradonačelnika, ministra, svećenika i svih uzvanika koji su danas prisustvovali otvorenju nove škole u Novom Čiču koja je danas, prvog dana školske godine 2015/2016. otvorila svoja vrata prvoj generaciji učenika koji će ju pohađati.

Nakon što je otpočeo svečani program otvorenja, za sada područne, škole u Novom Čiču svi su zaboravili na agoniju koja je pratila ovaj projekt posljednjih godina, sve brige i neslaganja su nestala, a vjerujemo da će se svi složiti kako je najvažnije da učenici danas konačno sjedaju u svoje školske klupe.

“Najmodernija i najljepša škola u Hvatskoj” kako su ju već mnogi prozvali primit će 398 učenika iz Novog Čiča, Lazine, Jagodnog, Čičke Poljane, Donjeg Podotočja, Ribnice i iz Općine Orle one učenike koji pohađaju više razrede, a koji su do sada putovali u Vukovinu.

Na otvorenju su danas, uz učenike i roditelje, u prvom redu bili ministar znanosti, obrazovanja i športa Vedran Mornar, saborski zastupnici Goran Beus Richembergh, Jasen Mesić i Davorin Mlakar, gradonačelnik Dražen Barišić zajedno sa zamjenikom Ervinom Kolarcem i predsjednikom Gradskog vijeća Tomom Vidovićem, monsinjor Nedjeljko Pintarić kao izaslanik kardinala Bozanića, dekan velikogoričko-odranski vlč. Đuro Sabolek zajedno sa svećenicima iz dekanata, predsjednik Skupštine Zagrebačke županije Dražen Bošnjaković i dožupan Rudolf Vujević, predsjednik MO-a Novo Čiče Nikola Šimac, ravnatelj OŠ Vukovina Krešimir Matašin te brojni gorički poduzetnici i prosvjetni djelatnici.

Nakon što je učenica Umjetničke škole Josipa Gvozdanić otpjevala hrvatsku himnu uslijedio je pozdrav svim nazočnima, te su se redom okupljenima obratili dužnosnici, a govori su bili isprepleteni s pjesmom i glazbom za koju su se pobrinuli mladi iz KUD-a Čiče i učenici s recitacijama.

Ministar učenicima poželio puno znanja

- Nije lijepo biti samo gradonačelnik, danas je lijepo biti i ministar za ovu svečanu prigodu. U Hrvatskoj imamo škola kojih se ne bi posramili ni Amerika ni Skandinavija, a ima i onih drugih. Novo Čiče je imalo priliku iskusiti ovu drugu krajnost i mislim da je pravedno i pošteno da sada ima ovo zdanje. U vrijeme kad je sve teže doći do novaca, kad je sve teže doći do sredstava drago mi je da je Ministarstvo izdvojilo taj novac – rekao je ministar Mornar koji je učenicima u njihovom najljepšem dobu poželio puno znanja.

Otvorenje škole u Čiču treće je otvorenje jedne škole koje je u svom radnom vijeku doživio i ravnatelj Krešimir Matašin koji je uz današnje, prisustvovao otvorenju škole u Vukovini, te polaganju kamena temljca Umjetničke škole Franje pl.Lučića.

- Radimo cijeli dan od 7:30 u OŠ Vukovina, a kao da smo na autobusnom kolodvoru, jer šest autobusa nas vozi cijeli dan. Preko 85 posto učenika je onih koji putuju u matičnu školu, i sada će putovati u ovu novu školu, ali učenici iz Novog Čiča moći će s torbom na ramenu sada pješice u školu. Da ne spominjem sve ispočetka, zahvaljujem se već spomenutima, ali htio bi se zahvaliti “sitnim” ljudima koji su danonoćno radili, čistačicama, nastavnicima, i vama Čičanima jer osjećam da živite sa školom, s ovom djecom, kada god je trebalo nešto za školu odmah ste priskočili – rekao je Matašin koji je pozdravio i kolege iz mađarskog Koljnofa s kojima škola Vukovina surađuje.

Nakon što je mons. Pintarić blagoslovio školu, svečanu vrpcu prerezali su zajedno ministar Mornar i gradonačelnik Barišić nakon čega su svi uzvanici redom krenuli razgledati novu školu u kojoj će već sutra učenici pratiti prva predavanja u novim učionicama. Oduševljenje novim prostorijama nisu skrivali ni učenici, ni njihovi roditelji.

Roditelji i učenici oduševljeni

- Škola je fenomenalna, nakon toliko godina čekanja bio je red da se napravi i stvarno je super – komentirala nam je gospođa Božica iz Donjeg Podotočja čije će dvoje djece pohađati ovu obrazovnu ustanovu.

- Baš mi je lijepa škola, bila sam do sada u staroj školi i imala sam učiteljicu Maju, a sad ću ići u novu školu i imam novu učiteljicu Nataliju – rekla nam je Helena Grabas koja danas kreće u 3. razred, čemu se veseli iako još ne zna s kim će dijeliti svoju novu školsku klupu.

Škola u Novom Čiču ima učionice predmetne te razredne nastave, dovoljno za smještaj 560 učenika u dvije smjene, učionicu za produženi boravak, kuhinju te knjižnicu i prostore za upravu. Čeka se dovršenje dvorane veličine 750 m2, a sve zajedno radovi gradnje i opremanja škole i dvorane se kreću oko 30 milijuna kuna. Školu je u potpunosti financiralo Ministarstvi obrazovana, znanosti i športa, Grad Velika Gorica bio je zadužen za uređenje okoliša, prilaza i parkirališta te će financirati 60 posto iznosa za izgradnju dvorane, dok Zagrebačka županija sufinancira preostalih 40 posto.

Na naš upit što će biti sa starom školom u Novom Čiču, gradonačelnik Barišić najavio je kako ima planova i prijedloga, ali najvjerojatnije je da će se tamo ubuduće napraviti dječji vrtić.

Slike i tekst preuzeti sa portala vgdanas.hr

objavio: Jelena Šaban Miler   datum: 7. 9. 2015.