Državni prvaci iz naše škole

Državna razina 60. natjecanja mladih tehničara održana je u Poreču od 9. do 12. travnja 2018. u Hotelu Pical, a domaćin natjecanja bila je OŠ Vladimira Nazora iz Vrsara. Na natjecanju je sudjelovalo 253 učenika osnovnih škola od 5. do 8. razreda i čak četiri učenika iz naše škole: Reina Brabenec, Luka Čučuković, Sara Kolar i Ema Drobnjak.

Mladi tehničari su se natjecali u jednom od dvanaest područja tehničke kulture, a natjecanje je obuhvatilo pisanu provjeru znanja, izradu tehničke tvorevine i predstavljanje tehničke tvorevine.

Na 60. natjecanju mladih tehničara sudjelovalo je 6783 učenika viših razreda osnovnih škola iz cijele Hrvatske te članovi klubova mladih tehničara u osnovnim školama i udrugama tehničke kulture (školska/klupska razina). Nakon županijske razine, na kojoj se natjecalo 2025 mladih tehničara, na državnoj razini natjecanja sudjelovalo je 253 učenika.

Područja natjecanja

Učenici su se natjecali u jednom od dvanaest područja tehničke kulture, unutar dviju kategorija: H-kategorija (natjecanje je provedeno po Hrvatskom nacionalnom obrazovnom standardu za tehničku kulturu u osnovnoj školi – HNOS) i P-kategorija (natjecanje je provedeno po programu za posebna područja tehničke kulture).

Područja natjecanja u H-kategoriji bila su: maketarstvo i modelarstvo (5. razred, nositelj područja: Zvonko Koprivnjak), graditeljstvo (6. razred, nositelj područja: Leon Zakanji), obrada materijala (7. razred, nositelj područja: Josip Funarić), strojarske konstrukcije (7. razred, nositelj područja: Vlado Abičić), elektrotehnika (8. razred, nositelj područja: Dragan Stanojević), elektronika (8. razred, nositelj područja: Marino Čikeš) i robotika (5. do 8. razred, nositelj područja: Andrija Gregurić).

U P-kategoriji učenici od 5. do 8. razreda pokazali su svoje kompetencije u sljedećim područjima: automatika (nositeljica područja: Maja Mačinko Kovač), fotografija (nositelj područja: Predrag Bosnar), modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina (nositelj područja: Ivan Rajsz), radiokomunikacije (nositeljica područja: Jelena Tuksar) te robotsko spašavanje žrtve (nositeljica područja: Jelka Hrnjić).

Sadržaj i trajanje natjecanja

Natjecanje se na sve tri razine sastojalo od tri dijela: pisane provjere znanja (najviše 30% bodova od ukupnog broja bodova), izrade tehničke tvorevine – praktičnog rada (najviše 50% bodova) te predstavljanja tehničke tvorevine (najviše 20% bodova od ukupnog broja bodova).

Vrijeme predviđeno za provedbu državnoga natjecanja bilo je tri dana, to jest ukupno 12 školskih sati: 2 školska sata za pisanu provjeru znanja, 8 školskih sati za izradu tehničke tvorevine i do 5 minuta za predstavljanje tehničke tvorevine svakog natjecatelja.

Nagrade najuspješnijim mladim tehničarima

Hrvatska zajednica tehničke kulture nagradila je svih dvanaest prvoplasiranih mladih tehničara besplatnim sudjelovanjem na Ljetnoj školi tehničkih aktivnosti u Nacionalnom centru tehničke kulture u Kraljevici tijekom ljeta 2018. godine.

Naši učenici ostvarili su sljedeće rezultate:

Područje natjecanja: FOTOGRAFIJA (5. do 8. razred):

1. Reina Brabenec, 8. raz., OŠ Novo Čiče, Velika Gorica, mentor: Mladen Dugonjić

Područje natjecanja: AUTOMATIKA (5. do 8. razred):

1. Luka Čučuković, 8. raz., OŠ Novo Čiče, Velika Gorica, mentor: Mladen Dugonjić

Područje natjecanja: MODELARSTVO UPORABNIH TEHNIČKIH TVOREVINA (5. do 8. razred):

7. Sara Kolar, 8. raz., OŠ Novo Čiče, Velika Gorica, mentor: Mladen Dugonjić

Područje natjecanja: GRADITELJSTVO (6. razred):

18. Ema Drobnjak, 6. raz., OŠ Novo Čiče, Velika Gorica, mentor: Mladen Dugonjić

Čestitamo našim učenicima na uspješnom predstavljanju naše škole na državnom natjecanju.

Bravo !

objavio: Mladen Dugonjić   datum: 22. 4. 2018.