Obilježavanje dana 153. brigade

Dana 03.10.2018 išli smo na obilježavanje dana osnutka 153. Velikogoričke brigade u Veliku Bunu. Kada sam se ujutro probudila bila sam jako uzbuđena jer ću prisustvovati tako velikom i značajnom danu za naš grad. Puno sam slušala o stvaranju naše neovisne Republike Hrvatske.

O tome su mi pričali moj djed Ivan iz Hotnje, i sam pripadnik 153. brigade, te moj tata Damir i ostala rodbina. Krenuli smo rano ujutro i u meni je uzbuđenje sve više raslo. Kada smo stigli do vojarne u Velikoj Buni prvo što sam primjetila su bili tenkovi i vojni zrakoplov MIG 21.  O tome zrakoplovu su mi pričali roditelji uvijek kada smo se vozili tim putem prema Hotnji gdje mi žive baka i deda.

Taj zrakoplov je odigrao značajnu ulogu u vojno-redarstvenoj operaciji „Oluja“ kojom je oslobođen najveći dio okupiranog teritorija Republike Hrvatske.

Izašli smo iz autobusa i krenuli u razgledavanje. Vidjela sam puno zanimljive vojne opreme poput mino bacača, raketnih bacača... Tamo smo saznali puno zanimljivosti o početku Domovinskog rata, osnivanju same brigade, njezinim osnivačima, broju pripadnika brigade i onih koji su prošli kroz 153. brigadu.

Ujedno smo saznali i o vojnom djelovanju, ulozi i ratnom putu brigade. Zatim smo krenuli prema Pokupskom. Pokupsko je bilo od velikog vojnog značenja, kako za Veliku Goricu, Turopolje tako i za grad Zagreb. Pokupsko leži na obali rijeke Kupe koja je u to vrijeme bila prirodna granica između okupiranog i slobodnog teritorija našeg kraja.

Dolaskom u Pokupsko vidjela sam vojni rov u kojem su boravili naši branitelji. Pokupsko je bilo prva linija obrane i uz rijeku Kupu su bili raspoređeni pripadnici 153. brigade. Oni su danonoćno čuvali i branili našu domovinu od agresora. Kada smo se vraćali kući bila sam radosna i ponosna na sve naše branitelje zbog kojih danas slobodno živimo, školujemo se, radimo i uživamo u našoj domovini Hrvatskoj.

Ovaj sastavak posvećujem svim pripadnicima 153. brigade, braniteljima i svim koji su dali svoje živote za našu slobodu.

Paula Kušan, 5.a razred

objavio: Jelena Šaban Miler   datum: 4. 10. 2018.