Što ima novog u knjižnici?

Prošli tjedan knjižničarka je posjetila Interliber i sakupila sve vaše želje u svoju veliku torbu. Dođite vidjeti što imamo novog za čitanje!

Tajanstveni zamak - matematička potraga (D. Glover)

Provaljeno je u Tajanstveni zamak i zamolili su te da riješiš tajnu prepredenog zločina. Ako ne uspiješ, provalnici će pobjeći s plijenom! Matematičkim umijećem odluči kako će se radnja razriješiti. Ispuni misiju i istodobno postani matematički virtuoz!

Odgovori na dječja pitanja: ekologija

Zašto je svaka biljna i životinjska vrsta toliko dragocjena? Zašto kiša nikada neće prestati padati? Zašto je efekt staklenika dobra stvar? Zašto rupa u ozonskom omotaču nije prava rupa? Kako kiša zagađuje rijeke? Koliko će dugo trajati naša nalazišta nafte? Kako od energije vjetra može nastati električna energija? Kako nastaje pitka voda? Kako možemo na ekološki način prati zube? Zašto nestajanje koraljnih grebena moramo shvatiti ozbiljno? Kako možemo zaštititi morske životinje? Kako možemo učiniti više za okoliš?

DOKEO: Kako stvari rade (J. i C. Lebeaume)

Ovo je mala tehnička i tehnološka enciklopediju za djecu stariju od 9 godina, izvanredan dokumentarac u kojemu je opisan rad preko 250 različitih objekata, aparata, instrumenata, tehnoloških procesa i strojeva koji nas okružuju kako bi se objasnila načela njihovog funkcioniranja. Svaki objekt predstavlja jedno tehničko ili tehnološko dostignuće koje djeca imaju prilike vidjeti u svakodnevnom okruženju. Tehnološka dostignuća koja se tumače u knjizi svrstana su u četiri cjeline: U KUĆI,  U GRADU, REKREACIJA, PRIJEVOZ.

Teen spika za cure: Tvoje tijelo i Budi cool

Ovi originalni i zabavni priručnici koje je napisala cura za cure pomoći će to shvatiti prirodne promjene kroz koje prolazi tvoje tijelo ili pak potaknuti samopoštovanje i snaći se u društvenim situacijama.

Stepenice do neba (I. Adlešić Pervan)

Duhovita i vješto ispripovijedana priča o odrastanju govori o životu Ivana Andrića, učenika drugog razreda prve gimnazije koji objavljuje rat profesoru književnosti i trojkama iz sastavaka, pa odlučuje do kraja školske godine voditi dnevnik. Naslov knjige proizlazi iz pjesme grupe Led Zeppelin „Stairway to Heaven“, koju Ivan virtuozno svira, no pitanje je primjećuje li to i Tamara?

Najbolji vicevi za djecu

U ovoj su knjizi skupljei najbolji vicevi za djecu! Njihova kratka forma omogućuje čitanje ove knjige u svakoj prilici, a neki od njih nastali su iz svakodnevnih situacija.

Minecraft – vodič za istraživače

Svijet Minecrafta čeka da ga otkriješ. No, opasnosti vrebaju iza svakog ugla i preživljavanje može biti teško čak i za najhrabrije pustolove, no ovaj vodič pomoći će ti u preživljavanju. Naučit ćeš pronaći vrijedne resurse, izraditi opremu i zaštititi se od napada.

Nikkin dnevnik: Priče iz ne-baš-fantastičnog života

SUBOTA, 31. KOLOVOZA
Ponekad se zapitam RADI li mojoj mami uopće MOZAK. A onda ima dana kad znam da joj ne radi. Recimo danas. Drama je započela ujutro kad sam je ležerno upitala bi li mi kupila jedan od onih prekul novih iPhonea koji mogu skoro sve. Smatrala sam da je to neophodan dio života, u kojem je jedino kisik možda važniji. Kako bolje osigurati mjesto u ZKP (Zgodni, Kul i Popularni) ekipi u novoj privatnoj školi Westchester Country Day, negoda ih impresioniram ludim novim mobitelom. Prošle se godine činilo da sam JEDINA učenica u CIJELOJškoli koja nema mobitel. Pa sam si kupila jedan stari, rabljeni, superjeftino na eBayu…

Nikkin dnevnik: Priče ne-baš-popularne partijanerice

Nakon što je preživjela početno snalaženje u svojoj novoj i, nažalost, šminkerskoj školi, život četrnaestogodišnje Nikki Maxwell ponovno se počinje komplicirati s približavanjem školskog plesa za Noć vještica, a čiji organizacijski odbor predvodi nitko drugi do MacKenzie - opaka popularna cura koja kao da nema pametnijeg posla nego zagorčavati Nikkin život.

Naime, dok Nikki napeto čeka da vidi hoće li je njena simpatija Brandon pozvati na ples, čini se da je već dogovoreno kako će Brandonova pratnja biti upravo MacKenzie. S druge strane, Nikkine najbolje prijateljice Chloe i Zoey također pate jer su ostale bez pratnje za ples, pa tako njih tri skuju plan kako svejedno otići na ples i ispasti "kul".

Bio sam pas i opet sam - s psećeg prevela Pepa Puh (N. Lončar)

Kakon izgleda život jednog psa?
„ĆUFTIN odnos prema meni poprimao je novi oblik (ne oblik kobasica, ali svejedno dobar). Prestao me napadat (ako se ono što je činio može tako nazvati jer nikad me zapravo nije zbilja napao). Nije mi više otimao hranu, štoviše, davao mi je dio od onog što bi on pribavio, samo tako, da i nisam to od njega tražio. Osim toga, znao me zaštititi od štemera dotepenaca koji bi se zakačili za mene. Sve češće je razgovarao sa mnom kao sa sebi ravnim, a to mi je godilo. Baš sam pomislio da sam napokon riješio rebus zvan Ćufta, a on me iznova iznenadio. Stvari uglavnom nisu onakve kakvima se isprva čine nego sam nešto o tome od prije znao, ali kad je Ćufta u pitanju, ta me činjenica potpuno srušila s nogu. Znao sam već da nije nasilnik i grubijan, kakav je dojam isprva ostavljao, isto tako, bilo mi je posve jasno da nije nekakav tupan, štoviše, pametniji je od svih pasa u ovom gradu (u usporedbi s njim ja sam bio pravi tumplek).“

objavio: Jelena Šaban Miler   datum: 21. 11. 2018.