E-lektire

Neke lektire možemo pronaći online u digitalnom obliku.

Trenutno digitalizirane lektire za osnovnu školu pogledajte na stranici e-lektire (za preuzimanje lektira potrebno je prijaviti se sa svojim AAI@Edu.HR elektroničkim identitetom, kojeg se može dobiti u školi ili školskoj knjižnici, ukoliko ga nemate)

Image result for audio images

AUDIO LEKTIRE

Osim digitaliziranih lektira, odnedavno su na http://lektire.skole.hr/audio-sadrzaji dostupne i audio lektire!

Potrebno je prijaviti se sa svojim AAI identitetom koji ste dobili na početku školske godine. Na taj način možete pristupiti više od 70 lektira, što za osnovnu, što za srednju školu!  Preuzmite audio zapis, stavite ga na mobitel i u popodnevnoj šetnji "pročitajte" lektiru :)

U suradnji s Ministarstvom kulture i medija RH pokrenuta je online audioknjižnica SLUŠAM KNJIGU u kojoj možete poslušati klasike hrvatske književnosti kao što su Zlatarovo zlato, U registraturi, Priče iz davnine, Alkar, Duga. Knjige su pročitali profesionalni glumci i lektorirane su.

Youtube kanal SLUŠAM KNJIGU

Online izvori koje možete koristiti u izradi svojih referata i prezentacija:

Što je citiranje?

• Citiranje je izravno navođenje nečijih riječi ili dijela teksta kojega smo koristili pri pisanju vlastitog rada.

Zašto citiramo i navodimo popis literature?

• Citatom osnažujemo nečije misli navođenjem njegovih izvornih riječi
Potkrepljujemo vlastite misli tuđim mislima
• Potrebno je navesti tuđe ideje i misli, a ne predstavljati ih kao naše - autorsko pravo!
• Pokazujemo koje smo reference koristili za oblikovanje teksta (enciklopediju, leksikon, web stranicu)
• upućujemo na izvore i literaturu koju smo koristili

Korištenje referentne zbirke (enciklopedije, leksikon, rječnici) je važno, pogotovo kada želite provjeriti točnost informacija koje dobivate ili želite vidjeti tko se još slaže s njima i njihovom točnošću. Posebno je važno u internetskom okruženju gdje često možete naići na članke s lažnim i izmišljenim informacijama. U tu je svrhu dobro znati odakle dolaze informacije i zaključci od kojih su sastavljeni članci.

Kako ispravno citiramo?

• Kada pišemo svoj rad potrebno je odvojiti tuđi tekst od našega, a to se postiže odvajanjem citiranog teksta navodnim znakovima i navođenjem izvora iz kojeg je citat preuzet.

Popis literature/izvora

• Popis koji sadrži abecednim redom prezimena autora i nazive svih dokumenata koje ste koristili pri izradi rada
• Popis literature se numerira

Kako citirati knjigu, časopis, članak iz enciklopedije ili web izbor, pogledajte ovdje.

Autoska prava i učenje na daljinu

« Studeni 2020 »