Od 2022. - Projekt REGREEN

EdUTOPIJA 21 stvaramo održivu budućnost

19.04.2019. - 19.04.2021.

Projekt „EdUTOPIJA 21 – stvaramo održivu budućnost“ je  dvogodišnji projekt udruge ZMAG (Zelena mreža aktivističkih grupa) koji se provodi u suradnji s Gradom Velikom Goricom i sedam škola na području Velike Gorice: OŠ Eugena Kumičića, OŠ Novo Čiče, OŠ Eugena Kvaternika, PŠ Lukavec, PŠ Dubranec, OŠ Vukovina i PŠ Rakitovec. Projekt je financiran kroz  Švicarsko – hrvatski program suradnje, koji provodi Ured za udruge Vlade RH kroz Poziv „Osnaživanje doprinosa organizacija civilnoga društva obrazovanju za održivi razvoj za unaprjeđenje ekonomske i socijalne kohezije“ Ukupna vrijednost projekta je: 1.309.278,00 kn, od čega se 90% financira kroz Švicarsko-hrvatski program suradnje, a 10% iznosa, odnosno: 130.927,80 kn financira Grad Velika Gorica.

Projekt Edutopija21 –stvaramo održivu budućnost, stavlja djecu i školu u srce zajednice. Edutopija 21 kroz suradnju organizacija civilnog društva, javne uprave i samouprave, osnovnih škola te drugih ključnih aktera u zajednici radi na stvaranju ekonomske i socijalne kohezije i održivog razvoja lokalne zajednice.  Na inovativan i praktičan način kroz projekt se razvijaju znanja i kompetencije učenika i učenica u području održivog razvoja. Uz to, učitelji i nastavnici, djelatnici lokalne uprave i drugi akteri u zajednici dobivaju vještine i znanja o radu na održivom razvoju zajednice.

U projekt će se uključiti 11 osnovnih škola, 640 učenika i učenica, 32 učiteljice i učitelja i više od 20 ostalih dionika iz lokalne zajednice.

Tokom dvogodišnjeg projekta realizirat će se 7 obrazovnih modula za učitelje, nastavnike, lokalnu upravu, roditelje, i druge građene, te 30 radionica 28 predavanja iz  međupredmetne teme održivog razvoja, 13 volonterskih akcija i 7 radionica rješavanja problema u lokalnoj zajednici, snimit će se film i predstava, te organizirati okrugli stol i izložba.

Projekt sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Stajališta izražena u ovom tekstu isključiva su odgovornost udruge ZMAG i OŠ Novo Čiče i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade RH.

Regreen se nastavlja - Simon Benateau predstavio protokol Vigie nature École

U četvrtak 2.3. našu je školu u sklopu Regreen projekta, o kojem smo već pisali, posjetio Simon Benateau iz Francuske. Simon radi u Nacionalnom prirodoslovnom muzeju u Parizu gdje surađuje sa školama i institucijama diljem Francuske, a povodom sudjelovanje naše škole u Regreen projektu, došao je predstaviti protokol Vigie nature École. To je program koji učiteljima nudi mogućnost praćenja takozvane "zajedničke" bioraznolikosti primjenom znanstvenih protokola sa svojim učenicima.

Obzirom da imamo eko grupu koji vodi profesorica Bužan, a koja se bavi promatranjem ptica, smatrali smo kako će nam Simonov protokol biti zanimljiv i koristan u našem radu.

Ugostili smo ga u školskoj knjižnici gdje nam je više rekao o protokolu, koji su ciljevi i kako se provodi, a potom je s učenicima iz eko grupe i profesoricom Bužan izašao u okoliš škole, gdje imamo i hranilice i kućice za ptice udruge BIOM, te su tamo promatrali i brojali ptice.

Nakon toga su u učionici biologije učenici iz eko grupe predstavili svoj rad i program, nakon čega je naš gost bio ugodno iznenađen načinom na koji se toj temi pristupa te koliko su učenici angažirani i upućeni u temu. Također, pohvalio je razinu engleskog jezika naših učenika s kojima je bez problema komunicirao.

U nastavku možete pogledati kako se Vigie nature École provodi u Francuskoj te kako je izgledao posjet našoj školi.

objavio: Jelena Šaban Miler   datum: 6. 3. 2023.

« Svibanj 2024 »