Od 2022. - Projekt REGREEN

EdUTOPIJA 21 stvaramo održivu budućnost

19.04.2019. - 19.04.2021.

Projekt „EdUTOPIJA 21 – stvaramo održivu budućnost“ je  dvogodišnji projekt udruge ZMAG (Zelena mreža aktivističkih grupa) koji se provodi u suradnji s Gradom Velikom Goricom i sedam škola na području Velike Gorice: OŠ Eugena Kumičića, OŠ Novo Čiče, OŠ Eugena Kvaternika, PŠ Lukavec, PŠ Dubranec, OŠ Vukovina i PŠ Rakitovec. Projekt je financiran kroz  Švicarsko – hrvatski program suradnje, koji provodi Ured za udruge Vlade RH kroz Poziv „Osnaživanje doprinosa organizacija civilnoga društva obrazovanju za održivi razvoj za unaprjeđenje ekonomske i socijalne kohezije“ Ukupna vrijednost projekta je: 1.309.278,00 kn, od čega se 90% financira kroz Švicarsko-hrvatski program suradnje, a 10% iznosa, odnosno: 130.927,80 kn financira Grad Velika Gorica.

Projekt Edutopija21 –stvaramo održivu budućnost, stavlja djecu i školu u srce zajednice. Edutopija 21 kroz suradnju organizacija civilnog društva, javne uprave i samouprave, osnovnih škola te drugih ključnih aktera u zajednici radi na stvaranju ekonomske i socijalne kohezije i održivog razvoja lokalne zajednice.  Na inovativan i praktičan način kroz projekt se razvijaju znanja i kompetencije učenika i učenica u području održivog razvoja. Uz to, učitelji i nastavnici, djelatnici lokalne uprave i drugi akteri u zajednici dobivaju vještine i znanja o radu na održivom razvoju zajednice.

U projekt će se uključiti 11 osnovnih škola, 640 učenika i učenica, 32 učiteljice i učitelja i više od 20 ostalih dionika iz lokalne zajednice.

Tokom dvogodišnjeg projekta realizirat će se 7 obrazovnih modula za učitelje, nastavnike, lokalnu upravu, roditelje, i druge građene, te 30 radionica 28 predavanja iz  međupredmetne teme održivog razvoja, 13 volonterskih akcija i 7 radionica rješavanja problema u lokalnoj zajednici, snimit će se film i predstava, te organizirati okrugli stol i izložba.

Projekt sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Stajališta izražena u ovom tekstu isključiva su odgovornost udruge ZMAG i OŠ Novo Čiče i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade RH.

Izrada predmeta od lana - EdUTOPIJA 21

U sklopu projekta udruge ZMAG u kojem sudjeluje i naša škola pod nazivom „EdUTOPIJA 21 – stvaramo održivu budućnost“ održali smo i zadnju aktivnost u projektu – izrada predmeta od lana!

Aktivnost smo održali u suradnji s KUD-om Čiče u Društvenom centru Novo Čiče, a u organizaciji je pomogla naša Snježana Pastuović, koja je i vodila radionicu, omogućila materijale te našim učenicama pokazivala tehniku vezenja.

U radionici su sudjelovale učenice 8.c razreda. Učenice su vrlo spretno naučile vesti motive i na kraju radionice nastali su prekrasno izvezeni novčanici, torbice i ukrasne vrećice od lana.

U prekrasnom okruženju imali smo prilike vidjeti brojne lanene predmete ukrašene tradicionalnim vezovima, tkalačke stanove, ali i saznali smo da u prostorima Društvenog centra i mladi i odrasli imaju priliku svaki tjedan sudjelovati u brojnim radionicama i steći razna znanja (tkanje, vezenje, ples…) stoga i djecu i roditelje pozivamo da se jave ukoliko su zainteresirani (trenutno se sve aktivnosti održavaju preko Zooma).

Našem vezenju posvjedočili su i novinari City radija te se nadamo da ćemo uskoro imali prilike vidjeti i snimke aktivnosti.

objavio: Jelena Šaban Miler   datum: 17. 3. 2021.