Datum objave: 9. ožujka 2026.
Kategorija: Vijesti

Progoni u NDH – izložba i sat povijesti

Prošli tjedan učenici su na satu povijesti obrađivali temu progona u NDH. Učenici su radili u skupinama te su kroz grupni rad istraživali i predstavljali nekoliko različitih tema. Jedna je grupa istraživala rasne zakone u NDH, donesene po uzoru na nacističke zakone, te je pokušala odgovoriti na pitanje tko je i zašto bio proglašavan nepoćudnim.
Druga je grupa istraživala značenje žutoga znaka – Davidove zvijezde – i razloge zbog kojih je u nacizmu bilo nametnuto njezino nošenje. Također su istražili je li, s obzirom na rasne zakone, takva praksa postojala i u NDH. Na kraju aktivnosti učenici su izradili nekoliko znakova od žutoga kolaž-papira te su ih simbolično „nametnuli“ nekim suučenicima da ih tijekom dana nose. Time su željeli izraziti solidarnost, ali i pokušati osvijestiti kako se čovjek može osjećati kada je izdvojen i stigmatiziran.
Treća je grupa istraživala život Lee Deutsch, zagrebačke djevojčice i “čuda od djeteta”, koja je bila žrtva rasnih zakona u NDH. O njoj je u hodniku ispred učionice povijesti postavljena izložba nastala pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija RH, Grada Zagreba i Moses Mendelssohn Zentruma. Izložba je prvi put postavljena 2023. na Kliofestu.
Zadnja grupa istraživala je projekt Stolperstein – Kamen spoticanja, kojeg je osmislio Nijemac Gunter Demnig da bi sve žrtve nacističkih progona “vratio kući”. U mnogim državama svijeta postavljeno je više od 100 000 takvih kamenova u više od 2000 gradova i manjih mjesta, a svoje ih ima i Republika Hrvatska. Upravo je Lei Deutsch postavljen prvi 2020. u Gundulićevoj ulici u Zagrebu. Dva kamena postavljena su 2025. i u našem gradu, Velikoj Gorici.

Profesorica Ivana Previšić

Pročitajte još

Novi vitraj u našoj školi

Novi vitraj u našoj školi

Pod vodstvom prof. likovne kulture Marine Lapadatović, u hodniku prirodnih znanosti osvanuo je prekrasan novi vitraj. Na njemu su radile učenice 7.a Viktorija Stojanović, Viktoria Šojat i Katarina Božić, a iz 6.c učenici Lovro Škrinjarić i Sara Šebelić.

Dvodnevni izlet djelatnika u Vukovar i Ilok

Dvodnevni izlet djelatnika u Vukovar i Ilok

Početkom tjedna djelatnici naše škole proveli su dva lijepa dana u Vukovaru i Iloku, gradovima bogate povijesti, kulture i tradicije. Po dolasku u Vukovar obišli smo ratnu bolnicu i Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata te Ovčaru, gdje smo se prisjetili...

Podjela svjedodžbi

Podjela svjedodžbi

Poštovani roditelji, drage naše učenice i učenici,želimo vam od srca zahvaliti na pomoći i suradnji i u ovoj zahtjevnoj nastavnoj godini.Preostala nam je još podjela svjedodžbi koja će se održati 30. lipnja 2026., prema sljedećemrasporedu: 9:00 - podjela svjedodžbi za...

Skip to content