Čitateljski klub naše škole predstavlja knjigu

Bojana Meandžija, Trči! Ne čekaj me…

Radnja ovoga romana odvija se u doba Domovinskog rata. Pripovjedačica piše knjigu u prvom licu. Na početku knjige i cijele te predivne ratne priče Bojana ima dvanaest godina. Uvodi nas u priču u ljeto 91. u kući svoje bake. Sve je više znakova da će biti rata, ali ona to kao djevojčica ne razumije. Nakon sudbonosnog 4. listopada 1991. kada je bombardiran njen rodni grad Karlovac, cijela ratna priča zapravo i počinje. Čitatelji su tako do kraja knjige u neizvjesnosti jer je priča sa svakom sljedećom stranicom sve zanimljivija.

Ja sam prije čitanja očekivala samo još jednu ratnu priču. Glavna junakinja i njena obitelj pokušavaju na bilo koji način opstati i preživjeti rat. No ova knjiga nije ništa slično tome. Kao što sam već napisala, pisana je u prvom licu što znatno utječe na cijeli doživljaj čitatelja. Upravo zato što je Bojana tijekom cijelog rata još uvijek dijete, knjiga se ne dotiče nekih tema vezanih za politiku, već nam jednostavno pokušava približiti rat gledan dječjim očima. Nažalost, svi znamo da je svakom djetetu koje je preživjelo rat, doslovno ukradeno djetinjstvo.

Knjiga je vrlo potresna i svakome, pa i meni, može pomoći malo bolje razumjeti temu rata. Posebno mi se svidjela činjenica da je unatoč svim okolnostima Bojanina obitelj ostala složna, a njezini roditelji i mlađa sestra su uvijek bili tu uz nju. Ovu knjigu baš zato preporučujem svima koji će razumjeti Bojanu i koji će se nakon čitanja malo zapitati o određenim stvarima. Meni je knjiga bila fenomenalna i jednostavno je nisam mogla ispustiti iz ruke. Nadam se da ću ovime privući pažnju mladih čitatelja jer ne vjerujem da netko može pročitati ovu fenomenalnu knjigu, a da mu se ne svidi.

Buga Berger, 8.a

objavio: Marina Zorić   datum: 29. 3. 2024.

« Svibanj 2024 »