Terenska nastava – Nacionalni centar tehničke kulture Kraljevica – Fužine

U ponedjeljak, 14.svibnja 2018.g, učenici petih razreda su se zaputili na terensku nastavu u Nacionalni centar tehničke kulture Kraljevica te u posjet gradu Fužine.

Nakon zanimljive trosatne radionice modelarstva, tijekom koje su učenici izrađivali okvir za slike, te pauze za ručak, krenuli smo put Fužina. U Fužinama smo posjetili špilju Vrelo.

Iako je dugačka samo 300 metara, izuzetno je lijepa i bogata špiljskim ukrasima, sigama. Tako su učenici imali priliku uživo vidjeti primjer siga- stalaktita, stalagmita i  stalagnata te ponoviti svoje znanje iz geografije o načinu njihovog postanka.

Osobitu vrijednost špilji daje joj voda - na samo pedesetak metara nalazi se prekrasan gorski izvor, jezero i ponor koji je čine posebno atraktivnom. Bistar i hladan gorski potok je iz porječja rijeke Ličanke i u izrazito kišnim razdobljima poplavljuje špilju.

Špilju Vrelo zbog svojih ljepota često nazivaju i "Postojna u malom", a zanimljiv je podatak da se u njoj snimao i serijal Winnetou.

Uz obilazak špilje, učenici su i vlakićem obišli umjetno jezero Bajer.

Jezero Bajer najstarije je akumulacijsko jezero fužinskog kraja koje je izuzetno bogato vodom. Ovdje godišnje padne između 1500 do 2000 mm padalina po četvornom metru, a u ekstremnim godinama i do 4000 litara. Da bi se ta silna količina vode zadržala i iskoristila, u Fužinama su izgrađena tri akumulacijska jezera – Bajer, Lepenica i Potkoš. Pogodno je za vožnju čamcem, kanuom, kajakom te za jedrenje zbog čestog strujanja vjetra.

Nakon obilaska te kratkog odmora, učenici su se vratili u poslijepodnevnim satima.

objavio: Jelena Šaban Miler   datum: 16. 5. 2018.