Projekt Regreen - na redu je Greenopolis!

U srijedu 26.4. ponovno su nas posjetile voditeljice i istraživačice s velikog međunarodnog projekta REGREEN u kojem je naša škola partner (zajedno s Kinom, Francuskom i Danskom), a o čemu smo već pisali kada su nas posjetile doktorice znanosti Sally Anderson i Gertrud Lynge Esbensen ili kada nam je Simon Benateau došao u posjet predstaviti protokol promatranja ptica.

U srijedu su nam se pridružile Mara Sierra Jiménez i Sally Anderson koje su došle testirati platformu Greenopolis. Platforma je prevedena i na hrvatski jezik te smo dogovorili obraditi jednu od tema ponuđenih na platformi. Knjižničarka Jelena Šaban s učenicima 3.a razreda pričala je o bioraznolikosti, tj. odlučili smo se usmjeriti na temu „Grad raznolikosti“.

Naučili smo što je bioraznolikost, zašto je važna te kako mi možemo pomoći u njenom održavanju. Pričali smo o ekosustavima, klimatskim promjenama, urbanom razvoju i stvaranju prostora za prirodu unutar gradova.

Učenici su se također imali prilike kreativno izraziti jer smo nakon obrade teme i rasprave izrađivali džepne parkove – to su male prirodne oaze usred grada koje su važne za bioraznolikost, ali i za dobrobit stanovnika (svjež zrak, zelenilo, igra, rekreacija, sport, opuštanje…).

Učenici su tijekom proteklog tjedna donosili materijale koje smo iskoristili za izradu naših parkova, kao što su kamenčići, školjke, grančice, mahovina, kartonske kutije i ostalo. Sve to upotpunili smo s malo kolaž papira i dobili prekrasne džepne oaze koje smo izložili u školskoj knjižnici.

Također, kroz projekt se rodila ideja da učenici razmisle i predlože što bi željeli promjeniti u svom gradu/selu/naselju, a naše gošće su dogovorile s predstavnicima projekta iz Grada Velike Gorice da će učeničke prijedloge odnijeti u Gradsko vijeće. Bili smo vrlo kratki i specifični, a želje su se uglavnom ticale prometnica, povezanosti, smanjenje prometa, ostavljanja smeća, organizacija čišćenja i slično.

Bilo nam je zanimljivo i veselo i raduje nas ponovno sudjelovati u sličnim aktivnostima!

objavio: Jelena Šaban Miler   datum: 28. 4. 2023.

« Svibanj 2024 »